Z nutą Ukrainy, czyli ostatni dzień Festiwalu – FOTORELACJA z 15.10.2022

paź 16, 2022 · 2 min read
Olga Dukhovnaya, ukraińska artystka, która pokazała na C/U swoje "Swan Lake Solo" powiedziała, że chodząc po Warszawie zastanawiała się czasem, gdzie są Polacy, bo z każdej strony dobiegał do niej tylko dźwięk ojczystego języka... Tak. Kolory Ukrainy na stałe wpisały się w polski krajobraz.  Nie mogło ich zabraknąć na C/U. Ostatni dzień Festiwalu miał kilka akcentów ukraińskich.
Po pierwsze można było obejrzeć na dużym ekranie nagranie spektkalu "Every Minute Motherland", polsko-ukraińskiej produkcji Maciej Kuźmiński Company.  Spektakl powstał jako bezpośrednia reakcja na wojnę w Ukrainie.
Po drugie można było zobaczyć dwa performanse wpisane w pompatyczne wnętrza Pałacu Kultury, pomnika sowieckiej dominacji. To wspomniane "Swan Lake Solo" Olgi Dukhovnej, które przybrało swój ostateczny kształt po agresji rosyjskiej oraz "Odbicia" Anny Steller z muzyką ukraińskich raperek.
Trzeci akcent to portugalski performans-instalacja Any Borralho i Joao Galante "World of Interiors" z udziałem mieszkańców Warszawy. Zyskał on swoją unikalną odsłonę na 21. C/U. Do tekstów autorstwa Argentyńczyka Rodrigo Garcii, które są osią oryginalnego spektaklu, dołączono teksty dwóch autorów: ukraińskiego artysty, Antona Ovchinnikova oraz polskiego performera/choreografa/tancerza, Rafała Dziemidoka. Teksty - wyszeptywane po polsku, ukraińsku i angielsku - stworzyły wielokulturowy wielogłos. Powiedzenie "- Co słychać? - Zależy, gdzie ucho przyłożyć" realizowało się tu całkiem dosłownie. Widzowie - wpuszczeni pomiędzy leżących i szepczących perfomerów - pochylali się niziutko nad nimi lub kładli się obok, by coś usłyszeć. Zasłyszane słowa, zdania, układały się każdemu w inną historię...
Przed "World of Interiors" odbyło się spotkanie z twórcami "Every Minute Motherland", "Swan Lake Solo" i "Odbić". Prowadziła Polina Bulat. Udział wzięli: Paul Bargetto*, dramaturg spektaklu "Every Minute Motherland", Olga Dukhovnaya oraz Anna Steller. Rozmowę nagraliśmy. Jest dostępna na naszej e-Scenie (rozmowa po angielsku, brak tłumaczenia i napisów): Spotkanie po "Every Minute Motherland", "Swan Lake Solo" i "Odbicia" 15.10.2022.
* Międzynarodowy reżyser teatralny, kurator festiwali i nauczyciel. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku, gdzie między innymi założył teatr East River Commedia (1998-2010) oraz organizował festiwal undergroundzero (2007-2014). W roku 2012 przeniósł się do Warszawy, gdzie obecnie pracuje z grupą teatralną pod nazwą Teatr Trans-Atlantyk. Jest reżyserem takich dzieł jak: „ Album Karla Hockera and California” w Teatrze  Trans-Atlantyk, w Warszawie, „The Gospel of Saint Matthew after Pasolini”, w  The Living Theatre, czy „Couple of Poor, Polish-Speaking Romanians”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” Doroty Masłowskiej, które wystawiane było m.in. w  Abrons Arts Center w Nowym Jorku.
Poniżej 15.10.2022 na C/U w obiektywie Marty Ankiersztejn.
 
"Swan Lake Solo"

"Odbicia"
 
Spotkanie z twórcami "Every Minute Motherland", "Swan Lake Solo" i "Odbić"
"World of Interiors"

Może cię zainteresować