DOSTĘPNOŚĆ

22. C/U
W 2023 roku kontynuujemy projekt dostępność w miarę naszych możliwości finansowych. Osobom głuchym dedykujemy szczególnie dzień 7.10.2023, kiedy to na C/U będą obecni tłumacze PJM. Ambasadorem Głuchej Publiczności C/U ponownie zgodził się zostać Daniel Kotowski.

 

Będziesz podtrzebować pomocy lub narzędzi? Zgłoś to na bow@cialoumysl.pl, abyśmy mogli i mogły odpowiednio Cię podjąć – zarezerwować sprzęt i ludzi.
Ikona symbolizująca pętlę indukcyjną ikona dynamicznej osoby na wózku   icon depicting age recommendation 14+ Piktogram symbolizujący napisy w języku polskim
O narzędziach, które kryją się za ikonami – przeczytasz na dole

 

C/U bez barier

Festiwal C/U od zawsze zwracał uwagę na różnorodność, wolność tworzenia i doświadczania. Zupełnie więc naturalnie przyjęliśmy kierunek zrównoważonego rozwoju, skupiając się na szczególnych potrzebach artystów i odbiorców festiwalu. Metodą małych kroków budujemy dostępność naszego wydarzenia.  
  • C/U 2022 to dostępność spektakli z różnych części świata. W tym roku zapraszamy polską publiczność na spektakle z Ukrainy, Brazylii, Portugalii i Polski. 
  • C/U 2022 to dostępność festiwalu dla artystów nienormatywnych. W programie m.in. spektakl Diany Niepce, tancerki i performerki poruszającej się na wózku. 
  • C/U 2022 to dostępność wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Z myślą o potrzebach i komforcie g/Głuchych i niedosłyszących, wprowadzamy tłumaczenie na polski język migowy i technologie wzmacniające transmisję dźwięku tj. subpacki i pętlę indukcyjną. W działaniach tych wspiera nas Daniel Kotowski – artysta wizualny, osoba głucha, a także partnerzy z ogromnym doświadczeniem w obszarze dostępności: British Council (jeden z liderów międzynarodowego projektu Europe Beyond Access) oraz Fundacja Kultury bez Barier.  
  • C/U 2022 to także dostępność informacji. Zainicjowaliśmy drobne zmiany i uzupełnienia do naszej dotychczasowej komunikacji w mediach społecznościowych. Postawiliśmy na kontrastowe obrazy z tekstami alternatywnymi i czytelniejsze komunikaty, opracowaliśmy festiwalowy przedprzewodnik w prostym tekście i deklaracje dostępności poszczególnych wydarzeń.
  • C/U 2022 to także otwieranie się na nowe środowiska. Do zespołu dołączyła Anna Cygankiewicz, rzeczniczka Festiwalu Kultury bez Barier, która na 21. C/U zajmuje się rozwojem publiczności i social mediami, a także wspiera nas radą w obszarze dostępności.

Ambasador Głuchej Publiczności 21. C/U

Daniel Kotowski, na pierwszym planie jego ręce, w których trzyma duże kanciaste białe kryształy oraz smartfonDANIEL KOTOWSKI – artysta wizualny, performer, osoba głucha. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczestnik Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracował z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerią Arsenał w Białymstoku.
Zaproszenie w polskim języku migowym w jego wykonaniu będzie integralną częścia festiwalowych trailerów.

Narzędzia, które kryją się za ikonami

Symbol wydarzeń z dostępnym tłumaczeniem na polski język migowy
Symbol wydarzeń z dostępną pętlą indukcyjną, czyli systemem wspomagania słuchu. Umożliwia on osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną, w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy.
ikona dynamicznej osoby na wózku
Symbol wydarzeń dostępnych dla osób na wózkach oraz z trudnościami w poruszaniu się.
ikonka przedstawia symbol urządzenia,które przekształca fale dźwiękowe w drgania, co sprawia, że osoby głuche mogą odbierać wrażenia dźwiękowe
Na niektórych wydarzeniach będą dostępne urządzenia SubPac do przewodzenia kostnego, dzięki którym Głusi odbiorą muzykę i wrażenia dźwiękowe. To rodzaj plecaków/kamizelek wraz ze słuchawkami z wbudowanym konwerterem, który przekształca fale dźwiękowe w odczuwalne na ciele drgania.  Więcej o urządzeniach. Nasz Ambasador dzięki staraniom Brithish Council pojechał na festiwal do Włoch, aby je przetestować. Zobaczcie jak było 👉 Daniel testuje subpaki.
icon depicting age recommendation 14+
Rekomednacja, dotycząca wieku widzów – rekomendowane dla widzów od 14 lat
Piktogram symbolizujący napisy w języku polskim
Napisy w języku polskim

Polecamy