(O)czyszczanie – między praniem, praniem pieniędzy a praniem mózgu, od pełnej petardy po lirykę
W Lavagem ? najnowszej pracy Alice Ripoll i Cia REC ? rzeczywistość i fantazja mieszają się w delirycznej atmosferze przypominającej apokaliptyczny sen.
W brazylijskiej odmianie języka portugalskiego słowo ?lavagem? oznacza czystość, czynność sprzątania, warunki sanitarne, ale również pomyje, jedzenie dla świń. ?Lavagem de dinheiro? to ?pranie pieniędzy?, ?lavagem cerebral? ? ?pranie mózgu?. ?Alma lavada?, czyli ?oczyszczona dusza?, odnosi się natomiast do doświadczenia wielkiej ulgi i poczucia spokoju, gdy nie ma już żadnych zaległych spraw do rozwiązania.
Co właściwie wymaga (o)czyszczenia? Domy, brud w pomieszczeniach? Pozostawione ślady, fakty historyczne? Zapachy płynów ustrojowych, które czujemy, gdy zbliżamy się do siebie?
Za pomocą prostych rekwizytów ? wiader, wody i mydła ? performerzy krytycznie eksplorują akt oczyszczania/czyszczenia, w tym czarnych ciał, oraz jego sceniczne, kulturowe i historyczne wzorce. Poszczególne elementy użyte w spektaklu składają się na wieloaspektowe poetyckie obrazy exodusu, przekroczenia, rytuałów, odrodzenia i oporu. Mydlana piana barwi ciała i uwidacznia ich niewidzialność; bańki mydlane sugerują świat marzeń, jaskrawo kontrastujący z niemożnością mobilności społecznej w realnym świecie.
Spektakl ten można odbierać czysto wrażeniowo, ale otwiera też na problematykę związaną ze społecznym statusem, hierarchią oraz predeterminacją ludzkiego losu i próbami odnajdywania w takich warunkach obszarów osobistej i społecznej wolności.
W bliskiej relacji widz-artysta rodzi się doświadczenie wspólnej przestrzeni. Fizyczna bliskość może wywoływać klaustrofobię, sugerować konkretną lub symboliczną ciasnotę, ale może też sugerować przytulne miejsce, w którym wyczuwalne są zapachy, faktury skóry i ciepło emanujące z ciał.
Lavagem odwołuje się do życia naszych przodków, do przeszłości pełnej zmagań, ale także przyjemności i radości życia.
Po spektaklu SPOTKANIE Z ARTYSTAMI, które poprowadzi dr Katarzyna Słoboda. O osobie prowadzącej przeczytasz TUTAJ
Reżyseria, choreografia: Alice Ripoll PO RAZ PIERWSZY W POLSCE!
Pomysł: Alan Ferreira
Wykonanie: Alan Ferreira, Hiltinho Fantástico, Katiany Correia, Rômulo Galv?o, Tony Hewerton, Tamires Costa
Kierowniczka produkcji: Natasha Corbelino | Corbelino Cultural
Asystentka produkcji, asystentka planu: Thais Peixoto
Asystentka artystyczna: Laura Samy
Zdjęcia: Renato Mangolin
Scenografia: Raquel Theo
Rekwizyty do makijażu: Cleber de Oliveira
Projektantka kostiumów: Paula Ströher
Reżyseria światła: Tomas Ribas
Technik światła: Nadja Naira
Dystrybucja: ART HAPPENS
Wsparcie: Rafael Machado Fisioterapia
Koprodukcja: Kunstenfetivaldesarts, PACT Zollverein, Kaserne Basel, Wiener Festwochen, Julidans, Festival de la Cité w Lozannie, Passages Transfestival, Romaeuropa Festival oraz Teatro di Roma ? Teatro Nazionale, Festival d?Automne w Paryżu
Premiera: 21.06.2021