Intermedia

Premiera polska / 60 min / e-Scena

5,10,20
  • Udostępnij:
28/11
godz. 20:00
29/11
godz. 17:00

Wydarzenie będzie rejestrowane wyłącznie w celach archiwizacyjnych. Kupując bilet wyrażasz zgodę na rejestrację.

INTERMEDIA / instalacja dźwiękowa
Artysta zaprasza widzów do stworzenia instalacji dźwiękowych we własnych domach. Wystarczy mieć pod ręką minimum dwa media elektroniczne z dostępem do Internetu takie jak – laptop, tablet czy telefon. Im więcej urządzeń elektronicznych, tym lepiej, dlatego warto spotkać się w większym gronie i uczestniczyć we wspólnym „domowym muzykowaniu”. Źródła dźwięku o różnym charakterze – od tonów pulsujących, po rozciągnięte w czasie glissanda – rozlokowane w różnych miejscach domu mogą sprawić, że nasza ograniczona przestrzeń życiowa „rozszerzy się”, zamieni się w mały dźwiękowy spacer między kuchnią a pokojem, sprawi, że monotonia naszej izolacji na chwilę nabierze innego wymiaru.

„Intermedia” to jak sama nazwa wskazuje utwory do wykonywania pomiędzy innymi utworami lub pomiędzy różnymi momentami dnia. Jeżeli pobawimy się znaczeniem tego słowa, to również utwory do wykonywania pomiędzy różnego rodzaju mediami. Przeznaczone są do wykonywania w domu, w pojedynkę, z innymi członkami rodziny lub grupą przyjaciół.

Struktura utworu składa się z pięciu warstw dźwiękowych, dostępnych na soundcloud.com. Zagrane razem warstwy współgrają i współbrzmią ze sobą, tworząc rodzaj harmonii. Warstwy harmonii mogą być zmultiplikowane z dowolny sposób lub zagrane solo. Jednocześnie odtwarzać możemy jedną warstwę dźwiękową na jednym urządzeniu.

Dodatkowym walorem jest przestrzenność dźwięku, którą osiągnąć możemy poprzez ustawienie naszych urządzeń emitujących dźwięk w różnych częściach mieszkania: laptop z dźwiękami opadającymi znajdzie się na stole w kuchni, telefon z dzwoneczkami na biurku w pokoju, laptop innego domownika ze stabilnym dźwiękiem w sypialni, a druga komórka z pulsującą warstwą w przedpokoju.

Poprzez prostą pracę z głośnikami naszych codziennych urządzeń możemy tworzyć różne konstelacje dźwiękowe. Artysta będzie „dyrygował” widzami poprzez aplikację ZOOM. Będzie przekazywał instrukcje, który track na danym urządzeniu należy odtworzyć i gdzie dane urządzenie przenieść lub jaką czynność wykonać: chodzić, położyć się, zatykać rytmicznie uszy, śpiewać mantrę etc.

Muzyka może mieć zbawienny wpływ na obniżanie poziomu stresu, muzyka łagodzi obyczaje, uspokaja, wyrównuje oddech i rytm serca. „Intermedia” to rodzaj muzycznej medytacji, chwilowego zawieszenia w ciągu dnia, muzycznego „przerywnika” w trakcie spotkania towarzyskiego, stworzenia delikatnego tła dźwiękowego do wykonywania codziennych czynności lub akompaniamentu do śpiewania mantr.

Koncepcja, muzyka i prowadzenie: Wojtek Blecharz
Wykonanie: widzowie
Obsługa techniczna: Irmina Kalotka
Montaż materiałów wideo: Wojtek Kaniewski
Projekt graficzny: Miłosz Wiercioch
Zdjęcie tytułowe: Wojtek Blecharz
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł
Premiera: 28 listopada 2020
Kuratorka: Edyta Kozak

Instalacja dźwiękowa powstała na zamówienie projektu Performing Europe 2020 finansowanego przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (advancing performing arts project).

Artyści