IMPRESSKA: POGADANE, PORUSZANE

Wydarzenie specjalne / 240 min / Komuna Warszawa

10 zł
  • Udostępnij:
16/10
godz. 10:00

Maja Miśta/Magdalena Gorbacz, Powitańce
Witold Mrozek, debata
United Limbs i Izabela Orzełowska, Win.Dows_38

+ kawa i rogaliki

Na poranną, śniadaniową rozgrzewkę dla ciała zagra duet Maja Miśta-Magdalena Gorbacz, zaś na rozgrzanie umysłu pozwoli debata prowadzona przez dziennikarza i wieloletniego obserwatora festiwalu Witolda Mrozka; będzie to interdyscyplinarna i międzypokoleniowa refleksja nad ewolucją sztuk performatywnych w kontekście dwudziestu edycji Ciała/Umysłu. Następnie w wyobrażoną postpandemiczną przyszłość przeniesie nas kolektyw United Limbs – przedstawiciele najmłodszej generacji twórców.

Festiwalowa rodzina istnieje efemerycznie, ale i w sposób ciągły – w pamięci i w następstwach inspiracji i wyborów. Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy do poznania się w tej rodzinie bliżej i w inny sposób, niż pozwala na to chwilowe spotkanie na widowni; wkręćmy się w Impresskę – fanaberię artystycznej psychoanalizy ciało/umysłu przygotowaną specjalnie na dwudziestą edycję festiwalu. Spędźmy razem cały dzień: od śniadania po ostatnie chwile przed snem!

Kuratorka: Joanna Szymajda
Koncepcja: Hanna Raszewska-Kursa + Ciało/Umysł
Komisja Selekcyjna: Małgorzata Haduch, Irmina Kalotka, Paweł Kamiński, Katarzyna Orzeszek-Koroblewska, Joanna Szymajda
Kierownictwo produkcji: Irmina Kalotka, Olga Kozińska

OPIS WYDARZEŃ:

Debata

Debata Tacy byliśmy jeszcze wczoraj, Witold Mrozek i goście: Ramona Nagabczyńska, Mateusz Szymanówka, Krystyna Mazurówna, Teresa Fazan, Monika Jarosińska, Alina Gałązka, Rafał Dziemidok.

To, co w tańcu „nowe”, ma już sporą historię. Festiwal Ciało/Umysł to ważny punkt odniesienia ostatnich trzech dekad w sztukach performatywnych. Jak zmieniało się to, co dzieje się dookoła niego? Na co zwracaliśmy uwagę, a co nam umykało? I co chcielibyśmy zobaczyć tutaj jutro?

Powitańce

Witamy tańcem to, co nowe. Tworzymy przestrzeń otwartą na swobodną ekspresję i eksperyment. Zabieramy w muzyczną podróż, w której eksplorujemy zarówno doznania technosomatyczne, jak i te subtelne, w „bezruchu”.

Pierwsze Powitańce odbyły się podczas piętnastej edycji Festiwalu Ciało/Umysł w 2016 roku. Od tamtego czasu gościły na różnych festiwalach (m.in. Tribalanga, Dzikie jest piękne czy Żubroffka), cyklicznie w Stole Powszechnym, w Akademii Zimba oraz w plenerach.

Win.Dows_38

United Limbs we współpracy z Izabelą Orzełowską

Win.Dows_38 to zestaw ulotnych wrażeń, obrazów i fantazji o przyszłości, być może bardzo dalekiej. Świat rozgrywa się pomiędzy czwórką bohaterów, prawdopodobnie jeszcze ludzi. Zbudowany z ich tajemnic, pragnień i zmagań balansuje pomiędzy życiem a jego projekcją. Poszukiwania artystyczne koncentrują się na cielesności artystów i zgłębieniu tematu repetycji, a raczej (r)ewolucji poprzez powtórzenie. Punkt wyjścia stanowi moment rozszczepienia się od podstawy narastających, kolejnych warstw ruchowych i ich szeroki potencjał ewolucyjny.

koncept i choreografia: United Limbs i Izabela Orzełowska
wykonanie: Ilona Gumowska, Izabela Zawadzka, Jakub Mędrzycki
muzyka: Gieorgij Puchalski
kostiumy i charakteryzacja: Maria Łozińska
konsultacja dramaturgiczna: Ela Chowaniec

Spektakl powstał podczas rezydencji i we współpracy z Lubelskim Teatrem Tańca w Centrum Kultury w Lublinie w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki. Taniec”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spektakl dofinansowany w ramach programu koprodukcyjnego Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 

 

Artyści