Future Presence + Dance, Pilgrim, Dance

Spektakl / 40 min / Komuna Warszawa

30/20 zł
  • Udostępnij:
01/10
godz. 19:00

Future Presence

Projekt artystyczno–badawczy, nad którym choreografka pracuje od marca 2020 roku, czyli od ogłoszenia lockdownu z powodu koronawirusa. Artystka podejmuje działania oparte na analizie rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality, VR), której społeczność, gromadząc się kolektywnie, zastępuje fizyczną bliskość ciał – ciałem wirtualnym. Podczas wykładu performatywnego Szostak zaloguje się do Future Presence swoją wirtualną tożsamością, aby oprowadzić widzów i widzki po zaprojektowanym przez siebie świecie. Odsłoni swoje post–ludzkie ciało, tym razem ucieleśniające duchową patronkę tej edycji Festiwalu C/U – Isadorę Duncan. Premiera spektaklu planowana jest na rok 2021.

KONCEPT, WYKONANIE: Iza Szostak
MUZYKA: Kuba Słomkowski
WSPARCIE TECHNICZNE i MERYTORYCZNE: Sebastian Krysiak, Anastasiia Vorobiova
KOSTIUM: Karolina Mełnicka
PARTNER: Dream Adoption Society
PRODUKCJA: Fundacja Ciało/Umysł

***

Dance, Pilgrim, Dance

Lenin we własnej osobie nagrodził oklaskami Duncan po obejrzeniu jej występu w Moskiewskim Teatrze Bolshoi w czwartą rocznicę Rewolucji Październikowej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Sowieci wysłali jej telegram: „Rząd rosyjski w pełni Cię rozumie. Przyjedź do nas, ufundujemy Ci szkołę.”

Na początku XX wieku Isadora Duncan zrewolucjonizowała taniec, by następnie w Moskwie uczynić tańczące ciało narzędziem propagandy na rzecz idei rewolucyjnych. Choreografia „The Revolutionary” powstała około 1923 roku i przyczyniła się do zrujnowania opinii o Duncan za oceanem. Spektakl podejmuje próbę odkrycia nie w pełni dotąd opowiedzianych historii modern dance i choreografii oraz ich związków ze Związkiem Radzieckim i dziedzictwem marksizmu. Solo powstało w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2017 – program rezydencyjnego Art Stations Foundation.

koncept i choreografia: Kasia Wolińska (z wykorzystaniem fragmentów oryginalnej choreografii Isadory Duncan)
wideo i rzeźba wideo: Ashiq Khondker & Kasia Wolinska
muzyka: Remix by Kasia Wolinska & Ashiq Khondker
mentor artystyczny: Guy Cools
światła: Łukasz Kędzierski
produkcja: Art Station Foundation
przy wsparciu: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
premiera: 30.09.2017 Art Stations Foundation w Poznaniu

Artyści