Collected Screams

Wykład performatywny / 60 min / Komuna Warszawa

40/30 zł
  • Udostępnij:
10/10
godz. 19:00

UWAGA, UWAGA!

Z powodów niezależnych od organizatora z 2 października na 10 października przełożony zostaje spektakl „Collected Screams” Sarah Vanhee. Bilety zakupione na 2.10 zachowują swoją ważność. Osoby, które nie będą mogły wziąć udział w spektaklu 10.10 mogą otrzymać zwrot biletów w miejscach zakupienia biletów.

NOWA DATA

10 października, g. 19.00

„Collected Screams” Sarah Vanhee
Wykład performatywny / 60 min

Komuna Warszawa

Artystka zajmująca się tym, co wypierane w kulturze, prezentuje wykład performatywny poświęcony krzykowi. Ta kolekcja krzyków i krzyczących pochodzi z różnych światów – od nauki po sztukę, i z różnych emocji – od bólu po ulgę. Vanhee krzyczy do nas: „Zasługujecie na krzyk!”.

W „Krzykach zebranych” Sarah Vanhee zestawia różne – wykrzyczane wprost, ale i zduszone, niewyartykułowane – krzyki dochodzące z różnych obszarów życia. Przechodząc od społecznie akceptowanych, wpisanych w kulturowe konteksty zbiorowych krzyków do ciemniejszych, bardziej intymnych – niekontrolowanych „przecieków” albo krzyków bez końca.

Vanhee zastanawia się, dlaczego nie krzyczeliśmy, skoro moglibyśmy krzyczeć i – wbrew patriarchalnej narracji – stara się odzyskać krzyk jako narzędzie, broń, metodę szybkiego uzdrowienia. Jako sposób na relaks lub środek do wyrażenia bólu, podniecenia, strachu, gniewu, radości i wszystkiego, czego nie da się do końca powiedzieć.

Jak mówi: Zasługujemy na krzyk. Nasz głos jest tak niepowtarzalny jak odcisk palca. Kiedy krzyczymy, katapultujemy się na „drugą stronę samych siebie, odsłaniając osobisty wymiar między ciałem a umysłem, być może najbliższy duszy. Wystarczy otworzyć usta i wydobywać dźwięki z otworu pośrodku w twarzy.

W swojej twórczości Vanhee zajmuje się tym, co w życiu zbiorowości i jednostek ukryte i niewypowiedziane. – Od lat pracuję nad krzykiem – wyjaśnia kulisy powstania „Collected Screams”. – Krzyk jest aktem natychmiastowym, odruchowym, ujawniającym zarówno największą moc, jak i najgłębszą bezbronność. Nie ma prawie dzieł – akademickich, artystycznych, jakichkolwiek – które koncentrowałyby się na krzyku jako zjawisku. Pomyślałam, że byłoby interesujące połączyć różne rodzaje krzyków, stworzyć antologię wypowiedzianych i niewypowiedzianych krzyków, zastanawiając się, w jaki sposób historia, polityka, tożsamość i złożona dynamika władzy wpływają na naszą zdolność do krzyczenia. W „Collected Screams” dzielę się przykładami krzyków i krzyczących z teorii, nauki, literatury, historii, sztuk pięknych, filozofii, muzyki, mitologii, psychoanalizy, sportu, filmu.

Krzyk może być według niej doskonałą, pobudzającą i oczyszczającą praktyką cielesną. Vanhee prowadzi czasem warsztaty krzyku, które tak opisuje: – Istnieją przecież techniki krzyku, to nie jest takie trudne, jeśli tylko dostaniesz odpowiednie narzędzia. To zabawne i wyzwalające. Przyjaciółka powiedziała mi kiedyś, że krzycząc, czuje się powiązana z energiami przodków – i ja to rozumiem. Bo jeśli krzyczę, raczej przepuszczam to coś przez siebie niż wyrażam.

koncepcja, wykonanie, tekst: Sarah Vanhee
produkcja: Manyone
podziękowania: Britt Hatzius, Xiri Tara Noir, Flor Herman, Isabel de Naveran
premiera: styczeń 2019, Museo Reina Sofia, Madryt

Artyści