Zwiększamy dostępność wydarzeń | Cykl „Prosto z wnętrza”

paź 02, 2020 · 2 min read

Niecodzienne, postpandemiczne okoliczności tegorocznej edycji Festiwalu Ciało/Umysł sprawiły, że narodziła się e-Scena C/U 2020 i rozbudowana została część programu dostępna on-line. W jego ramach powstała seria pogłębionych godzinnych wywiadów przeprowadzonych przez dziennikarkę Annę Sańczuk z polskimi artystami przygotowującymi premiery po raz pierwszy dla festiwalu C/U. W dniu uruchomienia teatrów w Polsce, 6 czerwca, po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej COVID-19, otwierająca cykl streamowana rozmowa z Martą Ziółek zainaugurowała 19. Festiwal C/U. Bohaterami następnych odcinków byli Paweł Sakowicz, Ilona Trybuła i Iwona Olszowska. Z wymienioną czwórką wiążą się także dwie kolejne części cyklu – relacje z procesu tworzenia premier w sali prób, z udziałem choreografów i ich współpracowników oraz spotkania po pokazach premierowych.

Tytuł „Prosto z wnętrza” wziął się z formuły wywiadów przeprowadzanych w domach artystów lub w bliskich im przestrzeniach. Te nieformalne, sobotnie „śniadania” pozwalają zgłębić tajemnice procesu twórczego. Dają wgląd w codzienność artystów, ale też w ich inspiracje, przemyślenia i sposoby działania. W szczególnym okresie pandemii są okazją do podzielenia się strategiami przetrwania i oswojenia trudnego doświadczenia izolacji.

Wątki te kontynuuje druga część projektu – „proces”, czyli materiały filmowe z sali prób. Dzięki nim można podejrzeć twórców przy pracy, pochwycić stawanie się dzieła choreograficznego, które rozwija się w czasie i przestrzeni, dotknąć procesu twórczego w relacjach ze współtwórcami – tancerzami, performerami, muzykami.

Część trzecia projektu „Prosto z wnętrza” to tzw. after talk, czyli spotkania z artystami po premierze, które pozwalają na refleksję po pełnym procesie twórczym. Podczas rozmowy padają pytania o to, czy udało się zrealizować założenia spektaklu, z jakimi wyzwaniami mierzył się twórca, o odkrycia, niespodzianki i ograniczenia podczas pracy.

Cykl "Prosto z wnętrza" na e-Scenie C/U 2020:

Może cię zainteresować