Czarno-biała fotografia przedstawia roześmianą Hanny Raszewską-Kursę

Hanna Raszewska-Kursa (PL)

ur. 1982
doktora nauk humanistycznych, absolwentka Polonistyki UW, Podyplomowych Studiów Teorii Tańca UMFC i studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki PAN. Ukończyła też szkolenie w Instytucie Choreologii w Poznaniu oraz kurs ?Choreografia w Centrum? 2016 w Centrum w Ruchu. Jej artykuły naukowe można znaleźć m.in. w ?Studia Choreologica? i prestiżowych monografiach, a teksty krytyczne i publicystyczne ? na łamach taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl, ?nietakt!tu? czy ?Didaskaliów?.
Do swoich najważniejszych osiągnięć zalicza założenie Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej, książkę ?Teoria tańca w polskiej praktyce? (2018) napisaną w ramach stypendium MKiDN i wydaną w programie wydawniczym IMiT, monografię pod swoją redakcją pt. ?Taniec w Warszawie ? społeczeństwo, edukacja, kultura kultura. Wydawnictwo pokonferencyjne CST w Warszawie 2018? i najnowszą pozycję: ?Empatia, choreografia i śmiech jako nadzieja dla ludzkości. Komizm w sztuce tańca i choreografii w Polsce w XXI wieku? (2023).
Praktyka taneczna, bezpośrednie doświadczanie ciałem różnych rodzajów ruchu jest nieodzownym elementem jej warsztatu pracy. Naukę i praktykę tańca i innych form ruchowych traktuje jako wzbogacenie zestawu narzędzi, którymi posługuje się w pracy teoretycznej.

 

W projektach Fundacji C/U w wielu rolach: jako autorka lub współautorka opracowań naukowych: ?Warszawska Scena Tańca 2007-2015? (2015), Historia 15 edycji Festiwalu Ciało/Umysł? (2016), ?Skandal, sztuka, szkoła. Isadora Duncan w polskim piśmiennictwie tanecznym. Wybór bibliograficzny z pewnością niepełny? (2020), jako redaktorka cyklu esejów „re: Isadora”, poświęconych Isadorze Duncan, duchowej patronce 19. C/U i autorka jednego z artykułów – „(Nie)uchwycona na piśmie” (2020), jako współtwórczyni koncepcji jednego z wydarzeń jubileuszowej ?Impresski? na 20.C/U oraz uczestniczka debaty ?Re/wizje ? ciało, czas i performanse pamięci? (2021), a także jako prowadząca festiwalowe aftertalki (pospektaklowe rozmowy) z artystami: z Csabą Molnárem (2016), Kasią Wolińską i Izą Szostak (2020)

 

 

Autor_ka fotografii: ?Kasia Chmura

Występuje