Café Müller

Spektakl / 40 min / STUDIO teatrgaleria

35/25 zł
  • Udostępnij:
14/10
godz. 18:30
DOSTĘPNOŚĆ
Ikona symbolizująca pętlę indukcyjną Ikona kamizelki z symbolem fal dźwękowych na brzuchu. Reprezentuje urządzenia dostępnościowe, które pozwalają odczuwać dźwięki jako drgania na ciele.
O narzędziach, które kryją się za ikonami 👉 TUTAJ
Daj nam znać, z czego chcesz skorzystać na bow@cialoumysl.pl

 

Kawiarnia, ciemność, upadek, wstanie, ruda kobieta i cisza, czyli fanfiction inspirowane kultowym spektaklem Piny Bausch

Spektakl Więcka nawiązuje do kultowego spektaklu Café Müller, którego premiera odbyła się 20 maja 1978 roku. Na program czteroczęściowego oryginału złożyły się wówczas: słynna, wystawiana po dziś dzień choreografia Piny Bausch oraz dzieła autorstwa Gerharda Bohnera, Gigi-Gheorghe Caciuléanu i Hansa Popa. Osią pomysłu na ten wieczór było stworzenie czterech prac, z których każda miała zawierać następujące elementy: kawiarnia, ciemność, ktoś upada, ktoś się podnosi, wchodzi ruda kobieta, wszystko milknie.

Café Müller Piny Bausch to opowieść o samotności, odosobnieniu, nieodwzajemnionej miłości, żałobie i rozpaczy. Spektakl poruszający, ponieważ dotyczy tematów bliskich każdemu. Ikoniczny, ponieważ na jego podstawie można wytłumaczyć, czym jest Tanztheater. Wyjątkowy, ponieważ występowała w nim sama Pina.

Dla mnie – po prostu genialny – mówi Dominik Więcek o oryginalnym spektaklu i wyjaśnia: Moje „Café Müller” to fanficiton. W oparciu o już istniejący spektakl, jego świat i postacie, tworzę obrazy nawiązujące do mojej własnej historii. Urodzony w Iserlohn, małym mieście w Nadrenii-Westfalii w Niemczech, a wychowany w Polsce, od pewnego czasu zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby moi rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju? Poszukując odpowiedzi, puszczałem wodze fantazji i tworzyłem hipotetyczne scenariusze, podróżując po Niemczech, po moim rodzinnym mieście, badając język niemiecki i spotykając się z polskimi artystami, którzy tam mieszkają. Spektakl nie jest jednak opowieścią̨, o tym, co mogło się wydarzyć. To nie próba stworzenia alternatywnego życiorysu, a podzielenie się emocjami, które towarzyszyły mi, gdy po raz kolejny zadawałem sobie pytanie: co by było, gdyby…

Chcesz się zagłębić? Obejrzyj Café Müller Piny Bausch, poczytaj o projekcie The Spiral Więcka, w ramach którego powstał spektakl prezentowany na 21. C/U.

Po spektaklu SPOTKANIE Z ARTYSTĄ, które poprowadzi Anna Sańczuk. O osobie prowadzącej przeczytasz TUTAJ

TWÓRCY

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Dominik Więcek

Muzyka: Przemek Degórski

Reżyseria oświetlenia: Klaudia Kasperska

Projekt kostiumu: Nikola Fedak

Wykonanie kostiumu: System mody / Serafin Andrzejak

Konsultacje językowe: Joanna Pędzisz

Konsultacje w zakresie sztuk walki: Patryk Kołodziejski

Zdjęcia: Maciej Nowak

Producent: Centrum Kultury w Lublinie w ramach Projektu Przestrzenie Sztuki

Wsparcie prac badawczych: Tanzrecherche NRW, Theater im Pumpenhaus, Tanzfaktur Köln, Folkwang Universität der Künste, Lubelski Teatr Tańca

Premiera/Premiere: 11.11.2021

 

Artyści