Open Call „NA 4”

mar 10, 2021 · 3 min read

Fundacja Ciało/Umysł ogłasza nabór do Audycji do spektaklu „Na 4” Edyty Kozak.

Fundacja Ciało/Umysł zaprasza do nadsyłania zgłoszeń do Audycji do spektaklu „Na 4” Edyty Kozak. Poszukujemy czwórki tancerzy (kobiet i mężczyzn) o charyzmatycznej osobowości, doświadczeniu scenicznym, bardzo dobrej kondycji fizycznej i technice tanecznej, otwartych na improwizacje i współpracę. Artystów w wieku 21-33 lat, którzy uznają siebie za profesjonalistów i pragną wnieść coś od siebie do wspólnego doświadczenia.

Głęboko przemyślałam, co to znaczy dla mnie zrobić nowy spektakl w tym czasie, teraz, na dwudziestą edycję Festiwalu Ciało/Umysł. Nie chodzi mi o skupienie na swojej twórczości artystycznej. Postanowiłam przypomnieć swoją choreografię sprzed lat i otworzyć swoje archiwum pamięci jako źródło historyczne, które chciałabym poddać analizie, przetworzeniu, poszerzeniu z nowym pokoleniem tancerzy. Dopóki nie dotrzemy do źródła, nie zrozumiemy miejsca, w którym dziś jesteśmy. Edyta Kozak.

Czy da się dokończyć rozpoczętą ćwierć wieku wcześniej architekturę, nie tracąc prawdy tamtego czasu? Jak ją znów zobaczyć na nowo, nie ujmując jej siły, którą wtedy emanowała? Czy zachować pamięć jej kształtów? Czy na szkicu tworzyć nową bryłę? Czy drobiazgowo rekonstruować odległości, czy wyznaczyć nowe paradygmaty piękna? Jak zmaterializować idee, które dziś mają inny wymiar. Czy old school (jeżeli tym się okaże) może młodemu pokoleniu zaproponować coś odkrywczego i poszerzyć pojmowanie tańca, a w starszym poruszyć pasję uśpionych młodych komórek, które wciąż tkwią w pamięci naszych ciał?

Krótka forma choreograficzna „Na 4” Edyty Kozak powstała w 1995 r. Zrealizowana została z Teatrem Tańca NEI (Beata Wojciechowska, Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Marek Wasążnik), pierwszym niezależnym zespołem tańca współczesnego w Warszawie. Po 6-cio miesięcznej rezydencji TT NEI w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski powstała blisko 30-minutowa choreografia. Oparta była o technikę i praktykę, tworzoną wtedy przez zespół. Charakteryzowały je silna dominacja fizyczności oraz eksploatacja ciała, daleko wychodzące poza dzisiejszy konceptualizm. Premiera odbyła się 8 lipca 1995 w Kino Teatrze TĘCZA na Żoliborzu. Choreografia otworzyła pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca, przekształcony w 2001 roku w istniejący do dziś Festiwal Ciało/Umysł. Edyta Kozak była pomysłodawczynią obydwu wydarzeń i wciąż stoi na czele C/U. W 1995 roku spektakl „Na 4” otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu oraz był pokazywany na Festiwalu Tanec Praha obok takich zespołów reprezentujących phisical theatre jak brytyjski DV8, czy chorwacki Montažstroj.

Dziś Edyta Kozak, ze wsparciem zespołu Teatru Tańca NEI, wraca do Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, aby przyjrzeć się choreografii sprzed ćwierć wieku i z stworzyć wspólnotę z młodą generacją tancerzy i dokończyć spektakl.

Niech czas (historia), miejsce i różne doświadczenia połączą się we wspólną artystyczną praktykę!

Terminy:

ogłoszenie naboru: 11.03.2021,

zakończenie naboru: do 26.03.2021,

informacja o kwalifikacji do audycji: do 01.04.2021,

potwierdzenie swojego udziału w audycji: do 9.04 2021,

audycje: 17.04.2021,

ogłoszenie wyników audycji: do 24.04.2021.

  1. Zgłoszenia dokonywane są poprzez wypełnienie i wysłanie internetowego formularza wraz z załącznikami (2 zdjęcia, CV, link do spektaklu lub materiału z prób, list motywacyjny) w terminie określonym w ogłoszeniu.
  2. O wynikach naboru do Audycji osoby zgłaszające zostaną poinformowane mailowo.
  3. Szczegółowe zasady naboru są przedstawione w załączonym regulaminie. Wysłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.

LINK od naboru: TUTAJ

Do pobrania: [regulamin naboru]

Ewentualne pytania prosimy kierować pod adres: i.kalotka@cialoumysl.pl

Więcej informacji o Edycie Kozak www.edytakozak.pl

Wydarzenie odbywa się w ramach 20. Festiwalu Ciało/Umysł. Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Może cię zainteresować