O Performing Europe

Performing Europe 2020

PERFORMING EUROPE 2020 to czteroletni kompleksowy projekt, wspierający produkcje, międzynarodową współpracę artystów i prezentacje ich prac, realizowany przez Fundację C/U wraz z 11 europejskimi partnerami sieci apap (advancing performing arts project). Wystartował w 2016 roku. Jego celem jest zwiększenie dostępu do tańca i sztuk performatywnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych odbiorców. Poprzez połączenie produkcji artystycznej, rozwoju widowni i zoptymalizowanej komunikacji, Performing Europe 2020 osiąga maksymalny poziom synergii. Teatr (jako forma) staje się głównym miejscem spotkań i wymiany, dzięki wprowadzeniu nowych modeli prezentacji i projektów skupiających się na sztuce.

W projekcie Performing Europe bierze udział blisko 40 artystów (w tym czterech z Polski). Reprezentują oni różną estetykę, korzystają z różnych praktyk, pracują w różnych kontekstach i są w różnych momentach swojej kariery artystycznej. To co ich łączy, to zainteresowanie rzeczywistością społeczną i polityczną, chęć przeniesienia zmian zachodzących w naszych społeczeństwach na scenę, potrzeba odzwierciedlenia abstrakcyjnych tematów, chęć przedstawiania kontekstów międzynarodowych.

Sieć apap tworzą: Tanzfabrik Berlin, BIT Teatergarasjen, Maison de la Culture d’Amiens, Centrale Fies, Reykjavik Dance Festival/LÓKAL, Teatro Nacional D.Maria II, SZENE Salzburg, Student Centre Zagreb, Nanterre-Amandiers, Kunstencentrum BUDA, Fundacja Ciało/Umysł oraz partner stowarzyszony BIPOD-Beirut International Platform of Dance.

W 2020 roku PE odbywa się po raz ostatni.