And then the doors opened again | David Weber-Krebs

wrz 21, 2020 · 1 min read

Znany widzom C/U artysta i badacz, David Weber-Krebs, w czasie lockdownu zaprosił tworcow i odbiorcow kultury do stworzenia książki o przyszłości teatru po pandemii.

Zamknięty w domu, myślał o dniu, w ktorym teatry się otworzą. Wysłał maila do artystów, naukowców, kuratorów, widzów i zadał im pytanie: „Co się wydarzy podczas twojej pierwszej wizyty w teatrze po ponownym otwarciu?”, zachęcając, by wyobrazili sobie przyszłość teatru w momencie, gdy nie wiadomo, kiedy sale widowiskowe się otworzą. Wcześniej, m.in. w interaktywnym performansie „Tonight, lights out!” (pokaz na C/U 2015), w którym widzowie decydowali o oświetleniu lub zaciemnieniu sceny, czy w projekcie badawczym na KASK/School of Art. w Gandawie, Weber-Krebs analizował pozycję widza i jego odpowiedzialność za spektakl. „Jeśli teatr jest definiowany przez zgromadzenie i bliskość dużej grupy ludzi w zamkniętej przestrzeni, to sytuacja, której obecnie doświadczamy, w której wszyscy stają się dla siebie niebezpieczni, nadaje moim badaniom nowy wymiar” - napisał w liście do kolegów. Ich odpowiedzi zredagował w formie „podręcznika teatru po koronie”.

Książka, której koproducentem jest Fundacja Ciało/Umysł, będzie dostępna w księgarniach i teatrach Europy, także na Festiwalu C/U, a dochod z jej sprzedaży przeznaczony jest na pomoc artystom w ramach programu SOS-Relief organizacji State of the Arts.

Książkę kupisz TUTAJ

Może cię zainteresować